جراحی ليزيك چشم

ایمیل پرینت PDF
امتیاز کاربران به این مطلب: / 6
ضعیفعالی 
تعریف:
   ليزيك  یک روش جراحی انکساری بر روی قرنیه است که می تواند وابستگی فرد به عینک یا لنز تماسی را برطرف سازد ویا کاهش دهد.این روش در واقع شکل(انحنای) قرنیه را عوض می کند ولذا شکست نور در آنرا انتظام میبخشد.برای دید خوب ،قرنیه و عدسی چشم باید شعاعهای نورانی را به طرز مناسب منکسر کنند بطوری که تصاویر اشیاء کاملا روی شبکیه متمرکز شوند.اگر شعاعهای  نورانی به درستی روی شبکیه متمرکز نشوند،تصاویری که می بینید تار خواهند بود.  این تاری دید ناشی از همان عیبهای  انکساری است که به علت  شکل نامناسب قرنیه، عدسی، یا قطر قدامی خلفی کره چشم ایجاد می شود.در عمل ليزيك ازاشعه لیزر اگزایمر(نوعی لیزر فرابنفش بی خطر) برای بافت برداری دقیق از سطح قرنیه به منظور اصلاح انحنا وشکل دهی بهتر آن استفاده می شود.چنانکه میدانیم نزدیک بینی شایعترین نوع عیب انکساری است ولذا نزدیک بینها بیشترین خواستاران لیزیک میباشند.
معاینات قبل از عمل:
 معاینه کامل چشم قبل از جراحی به منظوراطمینان از سلامت چشمها انجام می گیرد. همچنین علاوه بر معاینات روتین چشم توپوگرافی (نقشه برداری از سطح قرنیه ) و پاکیمتری(اندازه گیری ضخامت قرنیه بر حسب میکرون)  نیز بعمل می آید تا از وضعیت انحنا ی طبیعی قرنیه و ضخامت کافی قرنیه برای اطمینان از وجود بافت کافی بای بافت برداری اطمینان حاصل شود. ليزيك یک جراحی سرپایی است و 10 تا 15 دقیقه برای هر چشم وقت می برد.
  بیحسی فقط به صورت یک قطره چشمی که سطح چشم را بی حس می کند،می باشد.جراحی در حالت بیداری مریض انجام می شود.در یک جلسه عمل ليزيك ممکن است روی یک یا هردو چشم انجام شود.
آخرين به روز رسانی ( جمعه, 22 شهریور 1387 10:57 )